fbpx

[Izlet] Piran

Aktivnosti, Mesta, Novice

Stari pristaniški Piran je ohranil svojo srednjeveško zasnovo z ozkimi ulicami in tesno strnjenimi hišami, ki se od obalne ravnice stopničasto dvigajo in dajejo okolju značilen mediteranski značaj. Soline so mestu dale moč in bogastvo.

Piran je že od nekdaj povezan z zaledjem, ki ga je oskrbovalo s svežo zelenjavo, domačim oljčnim oljem in okusno kapljico refoška in malvazije. Danes je Piran pomembno obmorsko turistično letovišče s kulturnimi prireditvami, hoteli in restavracijami ter bogato kulturno dediščino.

Velika prednost Pirana pred ostalimi slovenskimi morskimi kraji je, da v njem ne mrgoli avtomobilov, saj jih je treba parkirati pred vhodom v mesto.

Le nekaj metrov stran od skalnate plaže in vonja po morskih valovih si lahko privoščite morske ali druge specialitete v znanih restavracijah Pavle in Tri vdove. Na Prvomajskem trgu je gostilna Delfin, kjer v prijetnem domačem ambientu postrežejo z morskimi sadeži in ribjimi jedmi z dobrim domačim vinom. Študentje in popotniki pa radi zavijejo v gostilno Pirat. Za nočne ptiče je v Piranu na voljo night club Tri papige in mini casino. V dnevno nočnem baru Cafe teater lahko ob pogledu na pristanišče pijete dobro kavo, osem vrst točenega piva in ob četrtkih prisluhnete živi glasbi.

Kavarna Galerija Tartini je znana po veliki izbiri posebnih kav in dobrem sladoledu ter sladicah. Največji biseri Pirana  se skrivajo v arhitekturi mesta, ki ga povezujejo trgi in ozke ulice ter poti. Tartinijevega trga ne morete zgrešiti, zanimivi sta občinska in sodna palača, rdeča Benečanka vas bo popeljala v 15. stoletje, v Tartinijevi hiši je nekaj unikatnih predmetov umetnika,tudi gledališče se imenuje po njem … Tu so še Baročna hiša, Palača Apollonio, stolna cerkev sv. Jurija z obzidjem, morska biološka postaja, akvarij in pomorski muzej.

Tartinijev trg

Na Tartinijevem trgu je bil nekoč mandrač za piranske ribiške čolne. Tartinijev trg je postal osrednji piranski trg ob koncu 13., današnjo podobo pa je dobil v drugi polovici 19. stoletja. Z zasutjem mandrača so ustvarili prostorno tržno ploščad, okoli katere so zgradili vse pomembnejše ustanove ter meščanske stavbe, od katerih se je v prvotni obliki ohranila le gotska hiša, imenovana Benečanka. Ta rdeča stavba je najlepši primerek beneško gotske arhitekture v Piranu. Zgrajena je bila sredi 15. stoletja in je najstarejša ohranjena hiša na trgu. Zunanjost krasijo lepo oblikovani arhitekturni členi in bogato kamnito okrasje, naj izrazitejši pa je vogalni gotski balkon.

Trg so poimenovali po slavnem piranskem rojaku, violinistu in komponistu Giuseppeju Tartiniju. Ena izmed zanimivih stavb na Tartinijevem trgu je tudi Baročna hiša, ki z razgibanostjo in oblikovnim bogastvom ter kovano baročno balkonsko ograjo ustvarja živo nasprotje klasicističnemu arhitekturnemu slogu cerkve sv. Petra v bližini. Stavba je kljub prezidavam v baroku ohranila srednjeveške osnove. Okna so tipično baročna s skrbno izdelanimi kamnitimi okvirji in policami.

Cerkev sv. Jurija in obzidje

Najbolj opazna stavba v Piranu je stolna cerkev sv. Jurija, ki je zaščitnik mesta Piran. Cerkev iz 12. stoletja je današnjo podobo dobila leta 1637. Zvonik je bil dograjen 1608 in je pomanjšana kopija zvonika bazilike sv. Marka v Benetkah. Najstarejše mestno jedro je bilo obzidano že v 7. stoletju; razdeljeno je bilo na četrti, ki so se imenovale po mestnih vratih: Miljska, Stolna, Osrednja in Poljska. Obzidje se je z razvojem mesta premikalo in vključevalo nove četrti, ki so nastajale zunajnjega. Največji del ohranjenega obzidja sodi v čas od začetka 15. do sredine 16.stoletja in je sestavni del srednjeveške mestne strukture. Veliko zgodovinsko vrednost ima njegov najobsežnejši ohranjeni ostanek na pobočju Mogorona. Pred nekaj leti so bili obnovljeni posamezni deli stolpov in povezovalna stopnišča,tako da je dostop možen tudi za obiskovalce. Do danes se je ohranilo sedemmestnih vrat, nekdanjih vhodov skozi obzidje v mesto.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

Pomorski muzej »Sergej Mašera«

Prve pomorske zbirke v Piranu so bile postavljene v Mestnem muzeju, ki so ga kasneje preimenovali v Pomorski muzej »Sergej Mašera«. V klasicistični palači Gabrielli ob pristanišču so začeli preučevati zgodovino slovenskega pomorstva in pomorsko preteklost obalnega območja. Imajo arheološko zbirko o pomorskih poteh in trgovini od prazgodovine do srednjega veka in zbirko naselbinskih ostankov s kopnega in iz morja.

Etnološka solinarska zbirka prikazuje postopek pridobivanja soli s pomočjo starih fotografij, maket, orodja in predmetov iz vsakdanjega življenja solinarjev. Etnološko ribiško zbirko bogatijo ladijski modeli, orodja in pripomočki za zasebni in industrijski ribolov ter prikazi različnih načinov predelave rib. V osrednji zgodovinski, etnološki in umetnostno zgodovinski zbirki pomorstva od srednjega veka do konca druge svetovne vojne, so razstavljeni slavni Gruberjevi ladijski modeli, ladijski modeli različnih tipov ladij od galej do velikih jadrnic, instrumenti z ladij, mornarske uniforme, likovna dela slikarjev marinistov, različna ladijska oprema in fotografije z ladij. Pomorski muzej ima tri stalne zbirke zunaj svojega sedeža, v vili sv. Marka v Portorožu, v Tonini hiši v Sv.Petru in v Sečoveljskih solinah.


Sledite nam


RSS Ustavi se!