fbpx

Kolumbova hči ALMA M. KARLIN

Aktualno, Novice

V Cankarjevem domu kulturnozgodovinska in antropološka razstava Alme M. Karlin

V galeriji Cankarjevega doma, na razstavi, je med predmeti iz zbirke Alme Karlin tudi skrivnosten kipec, ki ga je znamenita Celjanka prejela spomladi 1920 v Peruju, kjer je začela svoje osemletno potovanje okrog sveta. V Arequipi ji ga je podaril eden od njenih učencev; takrat se je namreč preživljala s poučevanjem tujih jezikov. Kot je zapisala v potopisu, ji je podaril »star inkovski zaklad, hudiča, kakor ga je imenoval, ki se ga je njegova žena bala«.

Razstava v Galeriji CD je na ogled od ponedeljka do sobote od 10. do 19. ure, v četrtek do 21., ob nedeljah in praznikih do 18. ure, in sicer do 14. januarja 2017.

Alma ga je poimenovala malik, tri leta pozneje, ko je prispela na Kitajsko, pa je izvedela, kaj kipec predstavlja. V Pekingu je spoznala dr. Ferdinanda Lessinga, nemškega lingvista, etnologa in sinologa; v potopisu pravi: »Ob tem moram omeniti svojega perujskega malika. Dr. Lessing, znan nemški arheolog, ki se je takrat mudil na Kitajskem, je v kipcu iz lojevca prepoznal Li Tie Guaia.« Izvedela je, da Li Tieguai, kakršen je pravilen zapis njegovega imena, predstavlja enega od osmih daoističnih nesmrtnikov. Kipec je šest let tovorila s seboj, od Peruja do Jave. Septembra 1926 je prispela v Džakarto in doživela »popoln polom«; izčrpana od malarije in pomanjkanja se je zanašala, da jo bodo tam čakali honorarji za novinarske prispevke in priporočilna pisma, kar pa se ni zgodilo. Takrat je zapisala: »Na Javi sem se odločila, da se ločim od Li Tie Guaia. Morda pa je vse moje smole kriv on. (…)

Avtorica razstave in postavitve: Barbara Trnovec
kustosinja etnologinja in kulturna antropologinja, avtorica razstave

 

Razstava v Galeriji CD je na ogled od ponedeljka do sobote od 10. do 19. ure, v četrtek do 21., ob nedeljah in praznikih do 18. ure.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

 


Sledite nam


RSS Ustavi se!