fbpx

Kostumografski presežki Verdijeve opere Otello

Kultura

V širnih prostorih je določenim ljudem usojeno srečati se in razumeti drug drugega. Giuseppina Strepponi

Verdijevo glasbeno dramo Otello, v kateri se prepletajo ljubezen, zavist, maščevanje in ljubosumje, je ob 400. obletnici Williama Shakespeara v začetku letošnjega leta na oder postavila koprodukcija ljubljanske Opere s Cankarjevim domom. 6. julija pa bo Otello gostoval tudi na 64. Ljubljana festivalu, pri čemer dela družbo tuji zasedbi dirigenta, režiserja in scenografa priljubljena slovenska oblikovalka Mateja Benedetti, ki je v operni predstavi poskrbela za dovršeno kostumografijo. Otella bo v predstavi uprizoril argentinski pevec, skladatelj, dirigent in producent José Cura, ki slovi kot odličen interpret Verdijevih opernih junakov.

otello_opera_v

Vsaka predstava, ki jo spremljamo na Ljubljana festivalu, zahteva ogromno predpriprav celotne ekipe ustvarjalcev. V Otellu lahko občudujemo bogato kostumografijo, ki nas ponese v preteklost. »Izdelava kostumov se prične z branjem besedila in pogovorom tako z režiserjem kot scenografom o morebitnih vizualnih in konceptualnih izhodiščih, ki so temelj za nadaljnje delo,« pravi Benedettijeva, ki velik del časa nameni predpripravi in raziskovanju zgodbe skozi zgodovinski, vizualni in glasbeni del predstave. »Šele ko zberem dovolj materialov, se lotim likovne podobe, ki se prične z izdelovanjem prvih skic,« dodaja Beneddetijeva. Da se laže vživimo v preteklost in dogodke, ki nam jih želi pričarati operna zasedba, je prav kostumografija ključnega pomena, saj gledalce oblačila in videz izvajalcev ponesejo v določeno časovno obdobje. Poleg kostumografinje, ki idejno osmisli celotno podobo zasedbe na odru, pa so tukaj še šivilje in krojači, ki fizično izdelajo kostume. Za nekatere predstave pa je mogoče kupiti tudi že izdelane kostume.

»Običajno se vsaka predstava ustvarja skupaj z vsemi vpletenimi, od režiserja do lučkarja. Tako ni nič narobe, če mojster luči poda mnenje o kostumih in jaz kot kostumografinja komentiram luči ali scenografijo. Gre za skupinsko delo, v katerem moramo vsi vpleteni dati kar največ od sebe, da na koncu nastanejo vrhunske predstave. Dela je ogromno. Vsaka predstava se prične z branjem besedila, pogovorom z ustvarjalci, pripravo koncepta, ponovnim pogovorom in šele v tej fazi sledi priprava skic, ki jih nato pregledamo, se pogovorimo in potrdimo ter sprejmemo morebitne popravke. Sledi izdelava oblačil, ki zame pomeni tako kreiranje kot samo kontrolo izdelave oblačil. Ko so oblačila pripravljena, sledijo prve vaje, pogovori, popravki in šele nato smo pripravljeni na premiero predstave,« dodaja Benedettijeva, ki se že veseli Otella v sklopu 64. Ljubljana festivala.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake


Sledite nam


RSS Ustavi se!