fbpx

Nekoč zaničevan, danes občudovan Eifflov stolp

Novice

120. obletnica Eifflovega stolpa Danes, 6. maja, mineva natančno 120 let od odprtja Eifflovega stolpa, najmarkantnejšega simbola Pariza in obenem objekta, ki vztrajno drži naziv najvišje strukture v pariški prestolnici. Ko govorimo o Eifflovem stolpu, je potrebno poudariti, da v njegovem primeru ne gre toliko za fascinantno arhitekturo, kot za izjemen inženirski dosežek, ki vedno […]

120. obletnica Eifflovega stolpa

Danes, 6. maja, mineva natančno 120 let od odprtja Eifflovega stolpa, najmarkantnejšega simbola Pariza in obenem objekta, ki vztrajno drži naziv najvišje strukture v pariški prestolnici.

Ko govorimo o Eifflovem stolpu, je potrebno poudariti, da v njegovem primeru ne gre toliko za fascinantno arhitekturo, kot za izjemen inženirski dosežek, ki vedno znova navdušuje tudi matematike. Slednji se tudi še danes vedno znova sprašujejo, zakaj je Gustave Eiffel, gradbeni inženir, specializiran za kovinske konstrukcije, svojemu stolpu namenil ravno takšno obliko.

Eifflov stolp je bil s svojimi 300 metri višine vse do leta 1930 najvišja stavba na svetu.

Foto: EPA

Kot splošna privzeta resnica velja teorija, ki jo podpira tudi neko Eifflovo pismo iz leta 1885, da je Eiffel načrtoval strukturo, med katere elementi naj bi obstajala takšna napetost, ki bi predstavljala protisilo vetru. Pismo mnogo matematikov ni prepričalo in so se vedno znova lotevali izračunavanja vetra in njemu ustrezne idealne oblike. A kot je potrdil tudi michiganski matematik Iosif Pinelis, vsi izračuni potrjujejo, da je dizajn Eifflovega stolpa popolnoma logičen…

 

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

 

 


Sledite nam


RSS Ustavi se!