fbpx

Počitnice v prikupni in prijetni … Severni Koreji?

Novice

Počitnice v prikupni in prijetni … Severni Koreji? Ameriški novinar opaža drobne spremembe 22. november 2009 ob 08:46Washington – MMC RTV SLO Jedrski poskusi in mednarodna izoliranost, skrivnostne fotografije Kim Džong Ila, betonski bloki, prazne ulice in poročila o splošnem pomanjkanju. Severna Koreja je vse prej kot turistični raj. Res? Negativnih podob, ki nam jih […]

Počitnice v prikupni in prijetni … Severni Koreji?

Ameriški novinar opaža drobne spremembe 22. november 2009 ob 08:46
Washington – MMC RTV SLO

Jedrski poskusi in mednarodna izoliranost, skrivnostne fotografije Kim Džong Ila, betonski bloki, prazne ulice in poročila o splošnem pomanjkanju. Severna Koreja je vse prej kot turistični raj. Res?

Negativnih podob, ki nam jih o tej komunistični oazi servirajo mediji, je še mnogo, zgodb prav tako. Pa vendar, Severna Koreja, z uradnim imenom Demokratična ljudska republika Koreja, naj bi v zelo kratkem postala prava turistična uspešnica. Tako vsaj trdi britanska turistična agencija s sedežem v Pekingu, Koryo Tours, agencija, ki vodene oglede v “zloveščo” državo organizira že 16 let.

“Kljub izjemno slabemu slovesu severnokorejski turizem iz leta v leto kaže rast, čeprav počasno,” je dejal vodja agencije Simon Cockerell, ki ni pozabil povedati tega, kar je sicer več kot očitno – da kitajsko prestolnico vsak dan obišče več tisoč tujcev, Pjongjang, ki je od Pekinga z letalom oddaljen le dobro uro in pol, pa tako rekoč – nihče.

Slavolok kot v Parizu – a še mogočnejši
Novinar revije Time, Gary Jones, je bil eden redkih srečnežev, ki je imel priložnost začutiti utrip morda najbolj hermetično zaprte države na svetu. Njegov potopis gre takole:

“Petdnevno potovanje, moje drugo v to državo, prvič sem jo obiskal leta 2007, je bilo polno ogledov vseh vrst. Ob prihodu v Pjongjang nas je vodič takoj z letališča “nagnal” na ogled Slavoloka zmage, mogočnega kamnitega spomenika, ki poje slavo odporu Severnih Korejecev do japonske kolonialne nadvlade v prvi polovici 20. stoletja. Z višino 60 metrov je, seveda premišljeno in skrbno načrtovano, še bolj mogočen kot pariški slavolok, po katerem so ga Severni Korejci tudi posnemali. Okoli spomenika sem videl povsem enake prizore kot pred dvema letoma. Bulevar z desetimi voznimi pasovi je bil vse, le napolnjen z avtomobili ne. Kot običajno. Sem ter tja je pripeljal mimo le kakšen svetleč Toyotin landcruiser, ob katerem si se moral vprašati: Kdaj so pa tebe pripeljali v deželo?

Fotografiranje nič več prepovedano
V naslednjih dneh so sledili ogledi, ki se niso kaj veliko razlikovali od zgoraj opisanega, kot sta 20-metrski bronasti kip nekdanjega predsednika Kim Il Sunga in stolp Juche Tower, ki ponuja krasen pogled na mesto. Nič novega. Vseeno pa vse ni bilo enako. Opazil sem, da so turistične vodičke, ki nas niso spustile izpred oči in jih je določila država, postale nekoliko prijaznejše in mehkejše, v življenju nekaterih prebivalcev Pjongjanga pa so se pojavile drobcene, a vendarle opazne izboljšave.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

Ob obisku leta 2007 je bila moja vodička vljudna, nekaj čez 20 let stara gospodična Kim, ki je ves čas vztrajala, da z avtobusa nikakor in pod nobenim pogojem ne smemo fotografirati. Zdaj, v letu 2009, je bil odgovor prav tako prijetne in približno enako stare gospodične Han, ko smo jo prosili za dovoljenje za fotografiranje, sproščen “Seveda!”


Sledite nam


RSS Ustavi se!