fbpx

Titov bunker v Konjicu

Novice

V bližini mesta Konjic v Bosni in Hercegovini, se nahaja znameniti Titov bunker, katerega namen je bil, da se v primeru atomskega napada vanj zateče Josip Broz Tito in 350 njegovih najožjih sodelavcev. Vojni objekt se je uradno imenoval ARC (armijska rezervna komanda), danes pa je bolj znan pod imenom Titov bunker. V primeru 3. […]

V bližini mesta Konjic v Bosni in Hercegovini, se nahaja znameniti Titov bunker, katerega namen je bil, da se v primeru atomskega napada vanj zateče Josip Broz Tito in 350 njegovih najožjih sodelavcev.
Vojni objekt se je uradno imenoval ARC (armijska rezervna komanda), danes pa je bolj znan pod imenom Titov bunker.

V primeru 3. svetovne vojne (nuklearne), bi bili v bunkerju nastanjeni vrhovni štab vojske, ter ožji del predsedništva in vlade takratne republike Jugoslavije.
Titov bunker so v strogi tajnosti gradili od leta 1953 do leta 1979. Gradnja naj bi stala kar 4,6 milijarde ameriških dolarjev. Bunker se razprostira na več kot 6.500 kvadratnih metrih površine in se nahaja okoli 280 metrov pod površino zemlje.

V bunkerju je več kot 100 lepo urejenih spalnic, dve veliki konferenčni dvorani, pet operativnih centrov, dve kuhinji in pet velikih kopalnic. V bunkerju se nahaja tudi prava mini bolnišnica z operacijsko dvorano.
V primeru atomske vojne bi lahko v bunkerju brez zunanjega kontakta živelo 350 ljudi vsaj 6 mesecev, bunker pa bi brez težav prenesel atomski udar moči 20 kilotonov TNT-ja.
Titov bunker je bil po pomembnosti tretji največji vojaški objekt v bivši Jugoslaviji. Prvi je bil aerodrom Željava v bližini Bihaća, drugi pa vojaška luka Lora pri Splitu.

Leta 1992, ko se je v Bosni in Hercegovini začela vojna, je vojska Jugoslovanske ljudske armade (JLA), ki je bila pod poveljstvom Srbov, hotela objekt minirati. Želeli so aktivirati 4.500 kilogramov eksploziva. Eksplozijo je preprečil Šerif Gabovica, po narodnosti musliman, ki je kot pripadnik JLA kar 13 let služboval v bunkerju.

Vhod v Titov bunker se nahaja na desnem bregu reke Neretve, nedaleč stran od mesta Konjic. Vhod v bunker je maskiran s tremi navadnimi objekti, ki ne dajo slutiti, da se za njimi v gori Zlatar nahaja tako velik vojaški kompleks.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

Če želite obiskati Titov bunker, se morate to vsaj en dan prej dogovoriti z eno od lokalnih turističnih agencij v Konjicu. Cena za ogled bunkerja je okoli 10 evrov ali več na osebo. Kakršnekoli popuste, tudi za večje skupine, boste preko agencij zelo težko dobili. Vseeno pa mi je uspelo najti eno agencijo, ki je pripravljena na kompromise glede cene. Če želite kontakt te agencije, mi pišite na [email protected].
Titov bunker pa ni edina turistična zanimivost, ki jo nudi Konjic. Že samo mesto Konjic je zanimivo. Glavna turistična atrakcija je zagotovo most čez reko Neretvo, ki se imenuje Stara Kamena ćuprija.
V Konjicu vam nudijo tudi celodnevni rafting na reki Neretvi. Priporočam vam tudi, da si greste ogledati čudovito Boračko jezero, ki je od Konjica oddaljeno 20 kilometrov.

Tomaž Gorec
Tomaž Gorec je popotnik, ki je prepotoval že dober del sveta. Poleg potovanj v daljne dežele, zelo rad potuje tudi po državah bivše Jugoslavije, ki so mu zelo pri srcu in jih dobro pozna. Več o njem in njegovih potovanjih najdete na njegovem blogu www.tomazgorec.si

 


Sledite nam


RSS Ustavi se!