fbpx

Turizem v najhujši krizi v zgodovini

Novice

Turizem v Sloveniji je zaradi pandemije v najhujši krizi v zgodovini, opozarjajo v Slovenski turistični organizaciji (STO).

Glede na število prihodov in prenočitev se nahaja na ravni pred desetimi leti. Okrevanje slovenskega turizma bo dolgotrajno, številu prenočitev iz leta 2019 bi se lahko približali leta 2023 ali kasneje.

STO je takoj po pojavu krize aktivnosti prilagodila spremenjeni situaciji, v luči spremenjenih razmer je pripravljen tudi program dela STO za leto 2021. V letošnje leto Slovenija vstopa z nazivom Evropska gastronomska regija 2021, v okviru katerega bo prilagojeno izvedenih več kot 40 projektov.

V začetku fabruarja je potekala spletna novinarska konferenca, na kateri sta spregovorila tudi državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc in direktorica STO mag. Maja Pak.

Simon Zajc je izpostavil, da je na poti okrevanja ključno to, da turizem in gostinstvo epidemiološki čas preživita. “Lani smo s turističnimi boni uspeli domači turizem vsaj deloma zagnati in s tem pomagali blažiti posledice predhodnega zaprtja turističnega ekosistema.

A glede na to, da smo tudi pri nas izjemno vezani na prihode tujih gostov, bomo lahko o resničnemu okrevanju govorili šele takrat, ko se bo ponovno zagnal mednarodni promet in sprostili omejitveni ukrepi. Da bi čimprej prišli do te točke, je potrebno iskati rešitve na globalni ravni, predvsem z zagotavljanjem nadzora za varen prehod med državami. Do takrat pa moramo v turističnem sektorju ohraniti delovna mesta“, je povedal državni sekretar.

Pojasnil je, da so vsi ukrepi in rešitve, ki jih je sprejelo ministrstvo in vlada, namenjeni temu, da bi pomagali turističnemu gospodarstvu epidemiološko obdobje preživeti ter po njem znova zaživeti, za kar je potrebno usklajeno delovanje vlade na eni strani in zasebnega sektorja na drugi.

Napovedal je, da epidemiološka kriza vendarle ustvarja tudi nove priložnost za razmislek o turizmu prihodnosti, saj je pričakovati spremenjene navade turistov in predvsem manj množičnega turizma, s poudarkom na personalizirani, butični turistični ponudbi ter nastanitvah v naravi, kar lahko Slovenija izkoristi kot veliko konkurenčno prednost. “Usmeritev, ki ji sledi tudi Evropska komisija, je osredotočena na razvoj trajnostnega turizma, zelene turistične ponudbe in digitalizacije.

Zato bo podpiranje prehoda na nizkoogljično proizvodnjo energije in spodbujanje strukturne preobrazbe ključno z vidika izgradnje močnejšega, bolj trajnostnega in odpornega turističnega gospodarstva”, je še poudaril državni sekretar.

Pandemija ga je najbolj prizadela

Mag. Maja Pak pa je izpostavila: »Turizem je  panoga, ki jo je pandemija najbolj prizadela. Kriza, ki pomeni 11-krat večji šok kot finančna kriza v letih 2008 in 2009, je v slovenskem turizmu povzročila izgubo kar 7 milijonov prenočitev, s čimer smo se vrnili na številke 10 let nazaj.  Velik upad števila tujih prenočitev smo v Sloveniji uspeli ublažiti z močno rastjo števila domačih prenočitev, ki je bila za tretjino višja kot leto prej.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

Ne glede na to, da bo okrevanje dolgotrajno, je ključnega pomena, da v slovenskem turizmu že danes uvedemo spremembe, ki bodo pripomogle k večanju odpornosti ter uspešnosti turizma po krizi. Vsa leta smo sistematično, intenzivno in v sodelovanju z globalnimi partnerstvi  promovirali Slovenijo kot zeleno nemnožično destinacijo, usmerjeno v trajnostni razvoj, kar nam je prineslo uvrstitve Slovenije na lestvice prestižnih medijev in izjemno publiciteto.

Zato verjamemo, da bomo lahko na tej osnovi lažje pridobili ponovno zaupanje turistov« in dodala, »Na Slovenski turistični organizaciji smo takoj po izbruhu pandemije prilagodili aktivnosti novim razmeram in krepili stik z bližnjimi in domačim trgom. Razvili smo virtualne platforme in izvedli 75 spletnih poslovnih delavnic in webinarjev za tuje poslovne partnerje, intenzivno smo komunicirali na družbenih omrežjih, kjer smo na podlagi skoraj 6000 objav zabeležili rekordnih blizu 5 milijonov interakcij. Učinkovitost promocije smo krepili s partnerstvi s priznanimi športniki in v okviru pomembnih dogodkov.

Pomemben korak pri nadgradnji trajnostnega razvoja je bil narejen pretekli teden, ko je bil objavljen poziv za pridobitev znaka Slovenia Green Cuisine v okviru Zelene sheme slovenskega turizma, naslednji mesec objavljamo poziv za Slovenia Unique Experiences. Tudi prestižen naziv Evropske gastronomske regije 2021 je Slovenija prejela na osnovi jasne vizije  deležnikov za razvoj trajnostne gastronomije, velik premik k prepoznavnosti pa je bil narejen lani s prihodom prepoznavnega gastronomskega vodnika Michelin  v Slovenijo.

Zavedamo se, da je gospodarstvo v zelo težki situaciji, zato smo zasnovali več razpisov za sofinanciranje promocije, hkrati pa vseskozi izvajamo izobraževanja in usposabljanja ter obveščanja deležnikov o aktualni situaciji. Za ponoven zagon turizma je potrebno prilagajanje razmeram na vseh nivojih ter jasna in intenzivna promocija ciljnim skupinam, ki jih želimo nagovoriti. Konkurenca bo namreč ob ponovnem zagonu turizma zelo močna.« A. Š.


Sledite nam


RSS Ustavi se!