fbpx

Noč čarovnic izumili Evropejci

Novice

Bliža se prvi od velikih zimskih ljudskih obredov in praznikov, ki se v bistvu končajo šele z veliko nočjo. Za vse je značilno, da so združitev starih poganskih obredov in verovanj s krščansko ideologijo. Nastala je posebna folklora, ki jo je s pridom in nadvse učinkovito osvojila mednarodna trgovina. Tudi halloween v zadnjih letih vse […]

Bliža se prvi od velikih zimskih ljudskih obredov in praznikov, ki se v bistvu končajo šele z veliko nočjo. Za vse je značilno, da so združitev starih poganskih obredov in verovanj s krščansko ideologijo. Nastala je posebna folklora, ki jo je s pridom in nadvse učinkovito osvojila mednarodna trgovina.

Tudi halloween v zadnjih letih vse bolj priljubljena noč čarovnic – je pravzaprav povratnik, v (krščanski) Evropi se je znova udomačil šele pred dvema desetletjema. Seveda se je vrnil v globalizacijski preobleki (del tega obreda je tudi Harry Potter), ki jo mnogi povezujejo oziroma enačijo z amerikanizacijo sveta. V tem smislu so že ustrezno okrašene tudi naše izložbe.

Z irskimi izseljenci v ZDA

Za mnoge sporen praznik je na predvečer dneva mrtvih ali vseh svetih, to je v noči na 1. november. Dan spomina na mrtve sta za krščansko skupnost dokončno določila šele papeža Gregor III. in IV., ko sta takratni rimski dan spomina na mrtve in podzemlje prenesla s 13. maja na začetek zime in ga simbolično povezala z umiranjem narave in pojemanjem sončne luči. Časovno blizu je bilo staro keltsko obredje, posvečeno malo znanemu bogu smrti Samhainu. Kelti in sorodni nordijski narodi, ki so poseljevali dobršen del zahodne in severne Evrope, so verjeli, da se v tej jesenski noči živim odpirajo vrata v mrakobni svet prednikov, da se duše mrtvih takrat odzivajo na dogajanje v svetu živih…

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake


Sledite nam


RSS Ustavi se!