fbpx

Ruske vasice na Aljaski

Novice

Tradicionalne ortodoksne enklave v ameriški divjini Čebulasti zvoniki se dvigajo v temno nebo, na pokopališču se indijanska grobna kultura meša s pravoslavnimi križi, vidimo lahko napise v cirilici na razpadajočih kočah in babuške v bizarnih trgovinicah. To je Rusija. Na Aljaski. Guvernerka Sarah Palin se je ne dolgo nazaj tako (ne)slavno hvalila, da lahko s […]

Tradicionalne ortodoksne enklave v ameriški divjini

Čebulasti zvoniki se dvigajo v temno nebo, na pokopališču se indijanska grobna kultura meša s pravoslavnimi križi, vidimo lahko napise v cirilici na razpadajočih kočah in babuške v bizarnih trgovinicah. To je Rusija. Na Aljaski.

Guvernerka Sarah Palin se je ne dolgo nazaj tako (ne)slavno hvalila, da lahko s svojega dvorišča vidi Putinovo Rusijo.

Pogled na pravoslavno cerkev in pokopališče na griču v Ninilchiku.

 
Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Vse lepo in prav, če bi govorila o intrigantnih ruskih enklavah sredi ameriške divjine, ne pa o zunanjepolitičnih izkušnjah. Ta za mnoge najlepši košček ZDA je bil namreč dolga leta rusko ozemlje – dokler ni ameriški senat leta 1867 potrdil nakup Aljaske od ruskega cesarstva – za 7,2 milijona dolarjev oz. pičlih pet centov na hektar.

Sledite nam

Najbolj brano

Oznake

142 let kasneje je ta najsevernejša zvezna država tipično ameriška v mnogih pogledih – police supermarketov se šibijo pod težo visokokalorične hrane, na radiih odmeva klasični rock, na cestah kraljujejo klasični ameriški pick-upi, ureditev nacionalnih parkov je več kot zgledna, iz opazovanja Mt. McKinleyja, najvišje (in najbolj v oblakih) ameriške gore….


Sledite nam


RSS Ustavi se!